Aktuálna téma – Ukraina

Sme radi, že ste na Slovensku, ale veľmi nás mrzí dôvod Vášho pobytu tu.

Chceme, aby váš pobyt na Slovensku, bez ohľadu na dĺžku trvania, bol pre vás naplňujúcim obdobím života a sme pripravení vám v tom pomôcť.

Veríme, že naše úprimné úsilie bude užitočné.

Jednou z prioritných úloh našej kancelárie je aktívne prepojenie detí a mládeže z Ukrajiny s ich slovenskými a európskymi rovesníkmi a vytváranie pozitívnych vzťahov medzi nimi. Tento cieľ nám umožní dosiahnuť projekt UNICEF, ako aj to, že Slovensko bolo vybrané za koordinátora projektu ENYA (Európska sieť mladých poradcov) Európskej siete detských ombudsmanov (ENOC) na rok 2024, ktorý otvára európsky priestor pre spoluprácu.

Od nového roka je navyše možné podať žiadosť v ukrajinčine alebo ruštine a vznikol aj rýchly pomocný chat v Telegrame (Chatbot).

Ako môže pomôcť Úrad detského komisára?
Každý má právo obrátiť sa na komisára pre záležitosti detí v súvislosti s porušovaním práv dieťaťa alebo ohrozením jeho práv prostredníctvom formulára Odoslať sťažnosť. No často nejde o porušovanie práv, ale o neznalosť slovenského systému či jazykovú bariéru. Vieme, že dieťa sa nedočká... a preto na našej stránke v sekcii https://www.komisarpredeti.sk/podat-podnet/ nájdete odkaz na chatbota, ktorý vie nielen po ukrajinsky/rusky, ale aj migračné protokoly. Vie pomôcť s prijatím na materskú, strednú či vysokú školu, má kontakty v športových či iných záujmových združeniach, vie nájsť detského lekára či iného odborníka a kde získať psychologickú podporu. Ak ide o šikanu, niektoré duševné poruchy alebo inú závažnú situáciu, ktorá môže ohroziť dieťa, podajte prosím formálnu sťažnosť a naši právnici to vyriešia.

Prihláste sa do detského parlamentu
„Skvelou správou je, že Slovensko bude hlavným koordinátorom projektu ENYA 2024. Privítame tak 36 mladých poradcov z 18 rôznych európskych krajín, ktorí budú na medzinárodnom fóre spoločne vytvárať odporúčania pre inštitúty ombudsmanov súvisiace s deťmi vo verejných inštitúciách. ,“ - povedal komisár pre deti SR Jozef Mikloško.
Parlament detí a mládeže vytvára priestor, cez ktorý bude počuť hlas dieťaťa, deti môžu diskutovať o svojich problémoch, vyjadriť svoj názor a hľadať spoločné riešenia. Parlament je zároveň poradným orgánom detského komisára, ktorého úlohou je chrániť záujmy detí v spoločnosti. „Jedným zo základných práv detí je právo slobodne vyjadriť svoj názor ku všetkým otázkam, ktoré sa ich týkajú. Zároveň je potrebné venovať náležitú pozornosť názoru dieťaťa podľa jeho veku a úrovne. To neznamená, že dospelí musia konať podľa rady, ale majú právo, aby sa ich názor bral do úvahy.“

Zároveň chceme vytvoriť trvalé miesta v parlamente detí a mládeže pre dvoch študentov z Ukrajiny. Ako členovia parlamentu detí a mládeže by ste mohli dostať priestor, v ktorom bude počuť hlas detí z Ukrajiny, deti budú môcť diskutovať o svojich problémoch, prejaviť svoj názor a hľadať spoločné riešenia. Tento parlament je aj poradným orgánom detského komisára.

Najbližší parlament je naplánovaný na 19. až 21. marca 2024. Chcete byť účastníkom? Zaregistrujte sa pomocou formulára nižšie!

Polia označené * je povinné vyplniť.

Ako môžete pomôcť svojim rovesníkom?

Máte nápad, o ktorý by ste sa chceli podeliť? Napíšte nám.
E-mail: info@komisarpredeti.sk

Poznáte niekoho, kto potrebuje našu pomoc? Odošlite odvolanie.

PODAŤ PODNET

KAM VOLAŤ

Ak potrebujete nájsť miesto na štúdium v ​​škole (NIVAM)

Ak potrebujete podporu psychológa (Liga za duševné zdravie)

Ak potrebujete podporu psychológa (IPČKO)

Ak potrebujete právnu radu (Liga za ľudské práva)

  • Webstránka www.hrl.sk
  • Konzultácia v chate nonstop na ukrajina@hrl.sk
  • Telefón (horúca linka) pre občanov Ukrajiny: +421 918 366 968

Ak potrebujete poradiť ohľadom integrácie do slovenskej spoločnosti (Mareena)

Ak potrebujete pomoc (Slovenská katolícka charitatívna organizácia)

Ak potrebujete poradiť ohľadom zamestnania alebo dotácií na rekvalifikáciu a školenie (IOM)

Ak sa potrebujete naučiť po slovensky (Buddici)

Ak potrebujete vyhľadať lekára (Equita)

NÁRODNÁ LINKA POMOCI PRE DETI V OHROZENÍ