Dňa 12. augusta 2024 sa uskutočnilo historicky prvé stretnutie slovenského komisára pre deti, prof. MUDr. Jozefa Mikloška, PhD., a českého verejného ochrancu práv, JUDr. Stanislava Křečka. Stretnutie sa konalo v Brne, v priestoroch Kancelárie verejného ochrancu práv a jeho cieľom bola výmena skúseností a diskusia o aktuálnych témach, ktoré ovplyvňujú deti a mladistvých v oboch krajinách.
Primárnou témou, kvôli ktorej inicioval slovenský komisár pre deti toto stretnutie, bola aktuálna situácia na Slovensku s voľne dostupnou látkou HHC, a ďalšími psychoaktívnymi látkami, ktoré sú v súčasnosti hrozbou pre zdravie detí a mládeže a nie sú nijako regulované. Českého verejného ochrancu práv v úvode stretnutia oboznámil s prácou Úradu komisára pre deti, nakoľko tento inštitút samostatne v Českej republike zavedený nie je.
„Na Slovensku máme približne 1,1 milióna detí do 18 rokov, čo predstavuje významnú časť našej populácie. Preto je nevyhnutné, aby sme venovali zvýšenú pozornosť hrozbám spojeným s voľným predajom akýchkoľvek látok, vyvolávajúcich u detí závislosť, ako je HHC, ale aj množstvo iných. Som veľmi vďačný za možnosť posilniť naše medzinárodné kontakty a získať cenné skúsenosti od našich českých kolegov, ktorí túto problematiku zvládajú efektívnejšie. Blízke historické a kultúrne väzby medzi našimi krajinami robia túto spoluprácu nielen prirodzenou, ale aj nevyhnutnou pre ochranu zdravia a bezpečnosti našich detí”, uviedol komisár pre deti.
Jozef Mikloško inicioval toto stretnutie s cieľom získať a zdieľať cenné poznatky z Českej republiky, kde sa už podarilo funkčnými legislatívnymi opatreniami dočasne zakázať viaceré psychoaktívne látky. Diskusia sa zamerala aj na ďalšie škodlivé látky a na možnosti prijatia efektívnych opatrení na ich reguláciu.
„Zkušenosti se závislostí dětí a mladistvých na návykových látkách na Slovensku jsou alarmující. Jsem rád, že jsem mohl slovenskému komisaři pro děti společně s odborníky z řad toxikologů, lékařů a policistů představit jednotlivé kroky, které již Česká republika v boji proti prodeji návykových látek uskutečnila,“ uviedol ombudsman Stanislav Křeček a ocenil naviazanie spolupráce so slovenským komisárom pre deti.
Stretnutie prebehlo za účasti popredných českých odborníkov na toxikológiu, predstaviteľov polície a národných protidrogových centier, ktorí priniesli dôležité poznatky z praxe, osobné skúsenosti a aktuálne štatistiky týkajúce sa prevencie a boja proti závislostiam. Zdôraznili, že najzraniteľnejšou skupinou sú práve deti a mládež, ktoré často nedokážu dostatočne posúdiť riziká spojené s užívaním týchto látok a ich schopnosť koordinácie je oveľa nižšia než u dospelých.
V diskusii odzneli aj údaje, že najviac prípadov intoxikácií registrovaných políciou Českej republiky bolo vo vekovej kategórii 12-18 rokov. Diskutujúci sa venovali aj analýze právnych systémov v Európe, z ktorých Česká republika čerpala inšpirácie na flexibilnejšie reagovanie na vznik nových psychoaktívnych látok. Len v roku 2022 sa na českom trhu objavilo 21 nových psychoaktívnych látok, čo zdôrazňuje potrebu neustáleho monitorovania a rýchlej reakcie na tento rastúci problém, s ktorým zápasí aj Slovensko. Podľa komisára pre deti bude hlavným výsledkom tohto stretnutia tlak na vládu, na pružnejšie riešenia v rámci pripravovanej novely zákona podľa vzoru Českej republiky. V krátkom čase sa chce stretnúť so zátupcami dotknutých rezortov.