Komisár pre deti Jozef Mikloško sa v dňoch 8. a 9. apríla 2025 zúčastnil odbornej konferencie Láska a hranice, ktorá sa konala v Piešťanoch. Podujatie organizované organizáciou Úsmev ako dar sa zameriava na dôležitú tému nastavovania hraníc v starostlivosti o deti, a to aj v kontexte ústavnej výchovy, náhradnej starostlivosti, ako aj reedukačných a zdravotníckych zariadení.
Konferencia spája odborníkov z rôznych oblastí – Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, Ministerstva zdravotníctva, Ministerstva školstva, zamestnancov centier pre deti a rodiny, odborníkov na detskú psychológiu, psychiatriu, pedagógov, ako aj predstaviteľov akademickej obce.
V úvodnom bloku vystúpil komisár pre deti s prednáškou Láska a hranice v zariadeniach, v ktorej sa venoval výzvam aj konkrétnym odporúčaniam pri práci s deťmi umiestnenými v centrách pre deti a rodiny. Na podujatí aktívne vystúpili aj odborní pracovníci Úradu komisára pre deti, ktorí predstavili témy ako národný preventívny mechanizmus, dôležitosť vzťahovej väzby či nastavovanie hraníc s láskou.
Program konferencie zahŕňa aj množstvo ďalších odborných vstupov – od podpory ranej väzby medzi rizikovými matkami a deťmi, cez skúsenosti z reedukačných centier, až po pohľady detskej psychiatrie a práce s emóciami u detí a adolescentov.
Cieľom konferencie je vytvárať odborný dialóg naprieč rezortmi a organizáciami, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v ochrane detí a podpore zdravých vzťahov.
Jozef Mikloško: “Láska a hranice nie sú protikladmi, ale piliermi zdravého vývinu dieťaťa.”
“V súčasnosti čelíme alarmujúcemu nárastu duševných ochorení u detí a mládeže. Podľa údajov sa výskyt týchto ochorení za posledných desať rokov zvýšil o viac ako 100 %. Všetci hľadáme spôsob ako pomôcť deťom a ukazuje sa, že veda a sedliacky rozum sa v tomto vzácne zhodujú: Je nevyhnutné, aby rodičia a vychovávatelia našli rovnováhu medzi prejavovaním lásky a stanovovaním hraníc.
Láska poskytuje dieťaťu pocit bezpečia, prijatia a podpory. Je základom pre budovanie dôvery a sebaúcty. Keď dieťa cíti, že je milované, je ochotnejšie prijímať usmernenia a pravidlá.
Hranice na druhej strane učia dieťa zodpovednosti, sebadisciplíne a rešpektu k druhým. Jasne stanovené a konzistentné hranice pomáhajú deťom pochopiť, čo je správne a čo nie, a pripravujú ich na fungovanie v spoločnosti.
Nedostatok lásky alebo hraníc môže viesť k problémom v správaní a emocionálnom vývine dieťaťa. Napríklad prílišná voľnosť bez stanovených pravidiel môže spôsobiť, že dieťa bude mať problémy s autoritami a sebareguláciou. Naopak, príliš prísne pravidlá bez prejavov lásky môžu viesť k nízkej sebaúcte a úzkosti.”