Úrad komisára pre deti s potešením oznamuje zhrnutie doterajších krokov pri realizácii Akadémie prevencie šikany, ktorá bola spustená v druhom polroku uplynulého školského roka. Tento inovatívny projekt sa zameriava na prevenciu a riešenie šikany prostredníctvom moderných foriem prednášok a úzkej spolupráce s rôznymi odbornými skupinami a inštitúciami, ktoré školíme, aby dokázali šikanu nielen správne identifikovať, ale aj na ňu správne reagovať a poskytnúť odbornú pomoc. O tému bol od začiatku veľký záujem. Vytvárame priestor na školenie podporných tímov v školách, učiteľskej verejnosti a riaditeľov škôl. Cieľom je naučiť tieto tímy efektívne komunikovať a odborne vzdelávať v poskytovaní prvej pomoci. Takto vyškolené podporné tímy budú schopné eliminovať problém šikany na školách.
Od februára do konca júna 2024 sme v rámci prednášok oslovili:
- 3034 detí (a mládež)
- 925 členov školských podporných tímov, sociálnych a pedagogických pracovníkov
- 115 rodičov
- 50 sudcov, vyšších súdnych úradníkov, prokurátorov a mediátorov
- 250 riaditeľov základných škôl
- 450 riaditeľov a zamestnancov centier pre deti a rodiny
Spolupráca so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS)
V apríli tohto roku sme nadviazali úzku spoluprácu so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorá je pretavením podpísania Memoranda o spolupráci do praxe. Pre našu iniciatívu priniesla nový impulz. Cieľom je vytvoriť systém riešenia šikany, ktorý si vyžaduje nadrezortný prístup. Zorganizovali sme stretnutia so štátnymi tajomníkmi z rezortov vnútra, spravodlivosti, sociálnych vecí, zástupcami Generálnej prokuratúry, splnomocnencom vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a splnomocnencom pre rómske komunity. Taktiež sme zahájili aktívnu spoluprácu na úrovni niektorých krajov a absolvovali už množstvo prednášok na stredných školách.
Budúce plány
V ďalších krokoch Akadémie budeme pokračovať v septembri. Plánujeme rozšíriť naše osvetové aktivity do viacerých regiónov Slovenska. Zameriame sa nielen na deti a mládež, ale aj na odborné tímy a taktiež v širšej miere na rodičov. V priebehu leta plánujeme dokončiť podporný edukatívny materiál k tejto problematike, aby bol už v septembri k dispozícii. Súčasne počítame s rozširovaním spolupráce so ZMOS na celom Slovensku, pričom budeme pamätať aj na medzinárodnú spoluprácu s detskými ombudsmanmi.
Veríme, že tieto aktivity prispejú k zlepšeniu prostredia v školách a k efektívnejšiemu riešeniu šikany na Slovensku. Tešíme sa na ďalšiu kľúčovú spoluprácu so ZMOS-om, mestami a obcami, ktoré sú zriaďovateľmi základných škôl, kde je nevyhnutné podchytiť patologické javy už v zárodku a chrániť duševné zdravie detí.