Výzva komisára pre deti – Budúcnosť detí nesmie byť rukojemníkom vzťahových konfliktov

Úvodná fotografia k novinke

Téma rodičovských konfliktov a ich negatívnych dôsledkov na deti je dlhodobo jednou z najvážnejších výziev, ktorým čelíme. Na základe praktických skúseností a diskusií s odborníkmi na seminári „Rodičovská dohoda IV“ opäť potvrdzujem svoju zodpovednosť upozorňovať na systémové nedostatky a podporovať riešenia, ktoré sú v najlepšom záujme detí. V kontexte zhoršujúcich sa vzťahov v spoločnosti vnímam dominantný podiel podnetov pre Úrad komisára pre deti práve v téme rodičovských konfliktov.

V súlade s článkom 12 Dohovoru o právach dieťaťa a zákonom č. 36/2005 Z.z. o rodine, vyzdvihujem kľúčovú úlohu efektívneho zisťovania názorov dieťaťa v konaniach, kde sa rozhoduje o ich osude. Tento proces musí byť založený na dôvere a rešpekte voči dieťaťu, pričom je nevyhnutné, aby sa odborníci zo súdov, úradov práce, sociálnych vecí a rodiny sieťovali, efektívne spolupracovali a uvedomovali si vážnosť témy vzťahov, ktoré sú kľúčové pre najlepší záujem detí. Súčasná prax  v celom systéme starostlivosti o deti ukazuje, že je priestor na zlepšovanie v tejto oblasti.

Rodičovská dohoda je najefektívnejší nástroj predchádzania konfliktom. Je potrebné, aby rodičia boli podporovaní k jej uzatváraniu nielen formálne, ale aj s reálnou snahou o dohodu v záujme detí. V súdnych a mimosúdnych procesoch musia byť zohľadňované psychologické potreby dieťaťa. Prácu kolíznych opatrovníkov, ktorých úloha je neoddeliteľná pri ochrane detských práv môže pomôcť zlepšiť výraznejšie metodické vedenie a legislatívna podpora. Oceňujem legislatívnu iniciatívu MS SR zameranú na novú právnu úpravu v oblasti opatrovníctva maloletých detí. A napokon, ako vyplýva z doterajšej praxe, aj medzinárodné aspekty rodičovských dohôd poukazujú na potrebu intenzívnejšej spolupráce medzi štátnymi , verejnými inštitúciami a mimovládnymi organizáciami.

 

S ohľadom na vyššie uvedené vyzývam:

  1. Ministerstvo spravodlivosti SR a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR k prijatiu opatrení a legislatívnych procesov na zlepšenie podpory a odborného vzdelávania pre kolíznych opatrovníkov a sociálnych pracovníkov.
  2. Justičnú prax k intenzívnejšiemu zapájaniu odborníkov z oblasti psychológie a sociálnej práce pri zisťovaní názoru dieťaťa.
  3. Všetky relevantné inštitúcie k podpore uzatvárania rodičovských dohôd a k rozvoju poradenských, konferenčných  a mediačných služieb dostupných pre rodičov v konfliktných situáciách.

 

Budúcnosť detí nesmie byť rukojemníkom konfliktov. Verím, že spoločnými silami dokážeme poskytnúť deťom bezpečné a podnetné prostredie, ktoré rešpektuje ich názory, práva a potreby. Pri príležitosti stého výročia práv detí sme spoločnosti adresovali výzvu, aby sa rok 2025 stal rokom lepších vzťahov. Pridajme sa a zapojme čo najširšie spektrum spoločnosti, aby sme deťom vytvorili prostredie, v ktorom budú môcť zostať deťmi.

Späť na zoznam aktualít