Výzva pri príležitosti Svetového dňa bez mobilu

Úvodná fotografia k novinke

Dnes, symbolicky pri príležitosti Svetového dňa bez mobilov, z pozície komisára pre deti opätovne vyzývam vládu SR a kompetentné ministerstvá, aby venovali viac pozornosti téme regulácie mobilných zariadení na školách.

Opierajúc sa o globálnu správu UNESCO s názvom “Technológie vo vzdelávaní”, ktorá hovorí o potrebe presného určenia pravidiel pre používanie digitálnych technológií s ohľadom na bezpečnosť a súkromie detí, ich psychické aj fyzické zdravie a celkovú pohodu, ale aj o početné zistenia odborníkov, ktorí upozorňujú na škodlivosť nadmerného používania mobilných telefónov a digitálnych zariadení, ich zneužívanie pri šikane, kyberšikane, porušovaní súkromia a negatívne vplyvy na schopnosť sústrediť sa, považujem za nevyhnutné pristúpiť k celoplošnej regulácii mobilných zariadení na základných školách. Rovnako tak zváženie ich úplného zákazu na prvom stupni základných škôl.

Doterajšiu formu, ktorá prenecháva reguláciu mobilných zariadení na jednotlivé školy a ich školské poriadky považujem za nedostatočnú a nesystémovú. Je potrebné vymedziť právny rámec a stanoviť jasné pravidlá prostredníctvom vyhlášky alebo zákona, platnými celoplošne na území celej Slovenskej republiky. Jasné pravidlá by pomohli aj jednotlivým školám. Táto téma je veľmi diskutovaná aj v okolitých krajinách, kde je v rôznych štádiách rozpracovaná celoplošná legislatívna úprava. Po 5 rokoch platnosti úplného zákazu mobilov na školách vo Francúzsku konštatujú zástupcovia tejto krajiny výrazné zníženie prípadov šikany na školách. Zásadné informácie o škodlivom vplyve digitálnych technológií priniesol známy odborník MUDr. Martin Stránsky na našej minuloročnej konferencii venovanej tejto problematike. Jeho prednášku nájdete aj na youtube kanáli Úradu komisára pre deti: www.youtube.com/watch?v=rfvTlZsKWuY&t=52s

Stotožňujem sa s presvedčením UNESCO, podľa ktorého by regulácia používania mobilných zariadení na školách pomohla okrem zlepšenia samotnej výučby ochrániť deti pred sociálnopatologickými javmi, akým je napríklad kyberšikana. Aj pri práci nášho Úradu komisára pre deti pozorujeme jednoznačne negatívny vplyv mobilných telefónov na telesný a psychický vývoj detí. Chceme, aby boli slovenské deti viac v bezpečí. Registrujeme nielen nárast šikany, ale aj duševných porúch a vážnych psychických problémov detí a mladých ľudí, problémy so socializáciou, prospechom aj učením. Je potrebné uvedomiť si, že mobily, ako aj ďalšie digitálne zariadenia sú droga s ktorou sa deti musia naučiť správne zaobchádzať. A my ako spoločnosť za to nesieme priamu zodpovednosť.

Obmedzenie používania mobilných telefónov a ostatných digitálnych zariadení pri vyučovaní korešponduje s právom dieťaťa na vzdelanie v zmysle článku 28 Dohovoru o právach dieťaťa, ako aj so Zákonom č. 245/2008 Z.z. O výchove a vzdelávaní (školský zákon), v ktorom sa v § 152 uvádza, že škola má vytvárať podmienky na zdravý vývin detí a žiakov a na predchádzanie sociálnopatologickým javom.

Pri príležitosti Svetového dňa bez mobilov sme preto vyzvali prvýkrát aj širokú verejnosť k vyjadreniu svojho názoru a podpore tejto regulácie. Na našej webovej stránke je k dispozícii formulár, kde sa môže ktokoľvek zapojiť a podporiť túto iniciatívu. Som presvedčený, že nič nie je pre duševné zdravie detí tak prospešné, ako ľudský kontakt, záujem a socializácia a že byť OFFLINE JE SVETOVÉ, nielen počas Svetového dňa bez mobilov.

Späť na zoznam aktualít