Každoročne si 10. októbra pripomíname Svetový deň duševného zdravia. Duševné zdravie nie je to “zdravie na druhej koľaji”, alebo menej dôležitá súčasť fyzického zdravia. Naopak, je úplne rovnocenné a štatistiky nás varujú, aby sme mu ako spoločnosť dávali v rámci prevencie omnoho viac pozornosti.
Výrazne sa zhoršujúca situácia v oblasti psychického zdravia medzi mladou generáciou je alarmujúca a vyžaduje si pozornosť všetkých zodpovedných dospelých - rodičov, učiteľov, odborníkov i tvorcov politík. Prieskumy ukazujú, že duševné zdravie detí sa zhoršuje každoročne o 20-30%. Až dve tretiny dievčat vo veku 13-15 rokov a až 40% chlapcov pociťuje symptómy duševných porúch. Zhoršujúce sa štatistiky sa objavujú najmä od čias pandémie Covid-19. Psychická nepohoda, poruchy príjmu potravy, narastajúca nespavosť, sklony k depresiám a hľadanie únikov od problémov trápi čoraz viac mladých ľudí. Psychologické linky prvej pomoci hovoria že väčšinou psychický problém štartuje pocit samoty alebo osamelosti.
Najzávažnejším faktorom je nárast pokusov o samovraždu medzi mladými ľuďmi. Dnes sú podľa WHO už na druhom mieste v príčine úmrtí mládeže hneď po autonehodách. Ako komisár pre deti vnímam ohrozenie ich duševného zdravia v niekoľkých rovinách:
- Rodinné vzťahy
Vzťahy tvoria absolútny základ pre bezpečné prostredie, ktoré potrebuje každé dieťa na svoj zdravý vývoj. Aj z našich vlastných výskumov vyplynulo, že deti majú najväčší strach z toho, že prídu o niektorého z rodičov. Keď sa rozpadá rodina, deťom sa rúca svet. Ešte horšie je to, keď sa stanú nástrojom boja svojich rodičov. Deti hľadajú bezpečnú vzťahovú väzbu, plnú pozornosť, lásku a podporu. Potrebujú rodinné prostredie schopné reagovať na ich potreby. Potrebujú blízku osobu, ktorej sa môžu zveriť. Našim cieľom musí byť podpora rodín. Silné rodiny vychovajú deti schopné čeliť problémom.
- Závislosti
Nie sú to len semisyntetické kanabinoidy, na ktoré sme veľmi aktívne upozorňovali v snahe dosiahnuť zákaz ich voľného predaja. Ide o všetky psychoaktívne látky, alkohol a žiaľ napríklad aj mobily, ktoré sú “digitálnym heroínom”. Ide o všetko, čo môžu mladí ľudia využiť na únik od problémov a čo má negatívny vplyv na ich duševné zdravie. Evidujeme aj nárast detí do 15 rokov s poruchami spánku a ďalšími zdravotnými problémami, spôsobenými užívaním energetických nápojov a rôznych suplementov na podporu energie.
- Násilie, šikana a kyberšikana
Aktívne sme začali pracovať na eliminácii šikany, rozvírili sme túto tému a vytvorili Akadémiu prevencie šikany. Táto téma veľmi súvisí aj s online prostredím a jeho nebezpečenstvami.
Našou spoločnou zodpovednosťou je vytvoriť prostredie, v ktorom by mohli deti a mladí ľudia bez strachu hovoriť o svojich problémoch a dostať aj potrebné odpovede a podporu. Musíme podporiť zvyšovanie povedomia o duševnom zdraví u všetkých vekových kategórií a odstrániť stigmatizáciu, predsudky, bagatelizovanie a diskrimináciu. Musíme, pretože duševné poruchy sú vážnym zranením, ktoré je žiaľ neviditeľné.
Úrad komisára pre deti bude tak ako doposiaľ aj naďalej otvárať témy priamo ohrozujúce duševné zdravie detí a angažovať sa pri legislatívnych zmenách a rôznych projektoch, ktoré reálne pomáhajú. Všetky deti majú právo vyrastať v zdravom prostredí, kde im bude poskytnutá nielen starostlivosť, ale aj pochopenie a láska. Naším cieľom musí byť vytváranie otvoreného, priateľského a bezpečného priestoru pre každé dieťa, ktoré bojuje s duševnými ťažkosťami. Pri príležitosti dnešného dňa vyzývam organizácie, politikov, školy a spoločnosť ako celok, aby sme spojili sily a prioritizovali duševné zdravie našich detí. Žiadne dieťa by nemalo trpieť mlčky.